نقش پررنگ سناتور باب منندز در ترسیم سیاست خارجی بایدن

به گزارش وبلاگ دورهمی، پایگاه فارن پالسی در مطلبی به تاثیر سناتور باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا بر سیاست خارجی دولت جو بایدن پرداخته و عنوان نموده که او قرار نیست به بایدن اجازه دهد اشتباهات اوباما را تکرار کند.

نقش پررنگ سناتور باب منندز در ترسیم سیاست خارجی بایدن

به گزارش وبلاگ دورهمی، پایگاه فارن پالسی در این مطلب نوشت: جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در طی تنها شش هفته ای که در ریاست جمهوری بوده است اقدام به بمباران سوریه، تحریم عربستان و میانمار و اتخاذ اقداماتی برای ورود مجدد به توافق هسته ای با ایران نموده است. اما اگر بایدن فکر می نماید که می تواند بدون رایزنی با باب منندز در حوزه سیاست خارجی تصمیم بگیرد اشتباه می نماید.

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا قبلا هم در این سمت بوده و چندان روش دولت اوباما در قبال اجرای امور بین المللی را نپسندید. از نظر منندز، اوباما با سیاست خارجی جوری رفتار کرد انگار که تنها ملاحظه کاخ سفید است. در نتیجه او اغلب باعث سخت تر شدن کار برای باراک اوباما، رئیس جمهور سابق به ویژه در حوزه هایی شد که احتیاج به تایید کنگره داشتند.

این سناتور 67 ساله دور سومی و از نمایندگاه قدیمی اسبق مجلس نمایندگان آمریکا به پلتیکو گفت که اغلب از اوبامایی که به جای مشورت به قانونگذاران قبل از اطلاع دادن تصمیماتش به کنگره صرفا این تصمیمات را به کنگره اعلام می کرد، ناخرسند است. منندز نهایتا در قبال چندین مساله از جمله توافق هسته ای ایران و قصد اوباما برای آغاز مجدد روابط با کوبا در سمت مخالفت کاخ سفید نهاده شد.

او با این حال امیدوار است که تحت ریاست جمهوری بایدن مسائل تغییر پیدا نمایند و او بتواند کنگره را با تغییرات هم راستا کند.

منندز در مصاحبه ای مطرح نمود: فراتر از واقعیت 50-50 بودن کرسی های مجلس سنا، زمانی که ما درباره سیاست خارجی حرف می زنیم، زمانی که ما بتوانیم در قبال مساله ای حمایت دو حزبی و البته نه شاید صد در صدی و از سوی هر 100 نماینده، داشته باشیم. ما در دنیا قدرتمندتر هستیم. و من معتقدم جو بایدن آن را باور دارد.

با این حال کاخ سفید در معرض یک آغاز سخت است. او و دیگر دموکراتها تا کنون خواهان مجازاتهای سخت بیشتر علیه عربستان بعد از آنکه یک گزارش اطلاعاتی آمریکا رسما تقصیر قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد حاکمیت عربستان را به گردن محمد بن سلمان، ولیعهد و رهبر دوفاکتوی عربستان انداخته شده اند.

منندز در بیانیه ای گفت: من امیدوارم این تنها یک گام نخست باشد و دولت برنامه برای اتخاذ تدابیر ملموس برای مسئول دانستن شخصی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در قبال نقشش در این جنایت شنیع داشته باشد.

جای تعجب نیست که کاخ سفید کمپینی برای جلب نظر منندز که از مخالفت با حزبش نگران نبوده و سابقه سخت تر کردن کار برای روسای جمهور تحکم نماینده به کنگره را داشته به پیش می برد. نزدیکی به منندز برای موفقیتهای سیاست خارجی بایدن حیاتی خواهد بود.

منندز بیان نمود: مساله این نیست که ما قرار باشد همیشه با هم صد در صد موافق باشیم. اما معنی آن این است که ما یکدیگر را و این که از کجا آمده ایم درک نموده و اغلب با هم موافق باشیم تا مخالف.

احتمالا منندز جنگ طلب و دولت بایدن نسبت به چند حوزه کلیدی با هم مخالفت داشته باشند: توافق هسته ای ایران، روابط آمریکا با کوبا، استفاده از قوای نظامی در خارج و اقدامات مرتبط با نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا.

او احتمالا به تیم بایدن که بسیاری از اعضایش تحت ریاست جمهوری اوباما خدمت نموده و به دنبال نجات توافقاتی همچون توافق هسته ای با ایران یا برقراری مجدد روابط با کوبا هستند آسان نخواهد گرفت؛ مسائل و روابطی که تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آسیب دیدند. او در عین حال بر نقش بیشتر کنگره نسبت به این که آمریکا از نیروی نظامی در خارج استفاده کند تاکید خواهد نمود.

منندز ضمناً گذشت یک ماه از کار دولت جدید به پلتیکو گفت که تیم بایدن هم اکنون در حال کنار گذاشتن الگوی اوباما است که به گفته او همیشه برای نقش کنگره در شکل دهی به سیاست خارجی آمریکا ارزش قائل نشد بوده تا به جایش همکاری نزدیکی با سنا به منظور هماهنگ سازی و یافتن راه چاره داشته باشد.

معاونهای ارشد بایدن که ظاهرا مشتاق عدم تکرار اشتباهات دولت اوباما هستند، تا کنون کوشش نموده اند منندز را راضی نگه دارند.

همپیمانان منندز می گویند که دولت بایدن با ریسک خودش از او عبور خواهد نمود - به ویژه زمانی که بایدن به دنبال حمایت قانونگذاران از یک ابتکار عمل عمده سیاست خارجی باشد. میل منندز به همکاری نزدیک با جمهوریخواهان می تواند یک دارایی برای دولتی باشد که با تاکید بر عملکرد دو حزبی روی کار آمد و در یک سنایی که 50-50 تقسیم شده هر رایی به حساب می آید.

منندز متعهد شده تا نظارت قدرتمندی بر سیاست خارجی دولت بایدن اعمال کند - چیزی که فقدانش در زمان دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق که دولتش عادت به دور زدن کنگره، نادیده دریافت قوانین و خصومت علنی هم با دموکراتها و هم با جمهوریخواهان داشت احساس می شد.

منندز احساس کرد که دولت اوباما قبل از اتخاذ هر گونه تصمیم مهم حوزه سیاست خارجی به اندازه کافی با او رایزنی ننموده است.

حتی اگر که دولت بایدن بتواند با جلب رضایت منندز او را نزدیک به خود نگه دارد، او ممکن است نهایتا با بعضی از ابتکار عملهای آنها مخالف باشد. اما او احتمالا در صورتی که همیشه آگاه نگاه داشته گردد از راستا منحرف نگردد تا مانع ایجاد کند. منندز اظهار کرد: من فکر می کنم این مهم است تا زمانی که افراد با حسن نیت مشارکت داشته باشند، ما را لحاظ نمایند نه این که در سرانجام ما فقط آبستراکسیون ایجاد کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نقش پررنگ سناتور باب منندز در ترسیم سیاست خارجی بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش پررنگ سناتور باب منندز در ترسیم سیاست خارجی بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید