معاون میراث فرهنگی اطلاع داد: استفاده از تجربیات مرمتی ارگ بم در ایران و دنیا، خشت بی گناه است

معاون میراث فرهنگی با تاکید بر اینکه مرمت ارگ بم تجربیات و فواید زیادی به همراه داشت، گفت: در حال حاضر از این تجربیات در سطح کشور و جهان استفاده می گردد.

معاون میراث فرهنگی اطلاع داد: استفاده از تجربیات مرمتی ارگ بم در ایران و دنیا، خشت بی گناه است

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی در همایش ملی تخصصی زلزله در محل ارگ بم با تاکید براینکه زلزله سابقه تاریخی در بم دارد، اظهار کرد: شواهد نشان می دهد که بخش های مختلف ارگ تاریخی بم، بارها خراب و دوباره ساخته شده است.

او با بیان اینکه در طول تاریخ هر شهری که براثر حوادث طبیعی تخریب شده دوباره در همان مکان احداث شده است، اضافه نمود: بدون شک نمی توانستیم شهر بم را به بهانه وجود گسل و احتمال وقوع دوباره زلزله در جایی دیگر بسازیم.

معاون میراث فرهنگی با اشاره به اینکه خشت بی گناه است توضیح داد: متاسفانه براثر فشارهای روزهای بعد از زلزله، بازار شهر بم به جای خشت با بتن ساخته شد.

طالیبان با تاکید براینکه امروزه ثروتمندان جهان خانه هایشان را از خشت می سازند، تاکید نمود: خشت و گل، آرامش بخش هستند و گذشتگان به درستی می دانستند که چگونه از خشت استفاده نمایند.

او با بیان اینکه باید از خشت به درستی استفاده گردد، مطرح نمود: می توان با طراحی و ساخت صحیح از خشت به خوبی بهره برد.

معاون میراث فرهنگی با اشاره به اینکه در طول 15 سال گذشته اقدامات خوبی در بم صورت گرفته است، اضافه نمود: در آینده ای نه چندان دور بم از عناصر اصلی گردشگری جهان خواهد بود.

طالبیان با بیان اینکه برنامه جامع نورپردازی اطراف و داخل ارگ تاریخی بم در حال تهیه است، گفت: با عملیاتی شدن این پروژه امکان بازدید شبانه از ارگ فراهم خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی با اشاره به اینکه در بیشتر بناهای تاریخی جهان امکان بازدید در شب وجود ندارد، توضیح داد: در کوشش هستیم در کمترین زمان ممکن این امکان برای مردم بم و گردشگران این منطقه ایجاد گردد.

طالبیان با تاکید بر اینکه مرمت ارگ بم تجربیات و فواید زیادی به همراه داشت، اعلام کرد: در حال حاضر از این تجربیات در سطح کشور و جهان استفاده می گردد.

منبع: سازمان میراث فرهنگی

به "معاون میراث فرهنگی اطلاع داد: استفاده از تجربیات مرمتی ارگ بم در ایران و دنیا، خشت بی گناه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون میراث فرهنگی اطلاع داد: استفاده از تجربیات مرمتی ارگ بم در ایران و دنیا، خشت بی گناه است"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید