شخصیت شما از کدام نوع است؟

محققان چهار نوع شخصیت را بر اساس پنج ویژگی برونگرایی، گشودگی، سازگاری، وظیفه شناسی و روان-رنجوری در افراد معرفی کردند.

شخصیت شما از کدام نوع است؟

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ساینس، محققان دانشگاه نورث وسترن با استفاده از اطلاعات بیش از 1.5 میلیون نفر توانستند چهار نوع شخصیت متمایز که شامل شخصیت معمولی، محتاط، خود محور و رل مدل(اسوه) را شناسایی نمایند.

نتایج این آنالیز برای استخدام مدیران و ارائه نمایندگان خدمات درمانی در بخش روان موثر است. محققان با استفاده از صفاتی مانند روان رنجوری، چهار نوع شخصیت اصلی را نشان دادند.

شخصیت متعادل

افرادی که ویژگی روان رنجوری و برونگرایی دارند، معمولا در شخصیت متعادل قرار دارند، این افراد معمولا خصوصیت گگرددگی را کمتر دارند، محققان عنوان کردند که این نوع شخصیت معمولا بیشتر شایع است.

شخصیت محتاط

این نوع شخصیت ثبات عاطفی دارد، اما صفت گگرددگی و روان رنجوری را ندارد. این افراد برونگرا نیستند، اما وظیفه شناس و سازگار هستند.

شخصیت رل مدل

این نوع شخصیت، صفت روان رنجوری را کمتر داشته، اما بقیه صفات را دارد. شخص رل مدل، فردی است که در یک نقش خاص رفتاری یا اجتماعی برای شخص دیگری به عنوان یک مدل و الگو عمل نموده و دیگران به ویژه افراد کم سن تر از او تقلید و پیروی می نمایند.

این نوع شخصیت در افراد با سن بالا بیشتر دیده می گردد. افراد رل مدل، معمولا ایده های جدید دارند و قابل اعتماد هستند و معمولا رهبران خوبی هستند که مسئولیت پذیری درآن ها شاخص بوده و زندگی با آن ها آسان است. زنان نسبت به مردان بیشتر دارای شخصیت رل مدل هستند.

شخصیت خودمحور

افراد با شخصیت خودمحور، معمولا برونگرا هستند و ویژگی گگرددگی، وظیفه شناسی و سازگاری در آن ها بسیار پایین است. این افراد معمولا با دیگران کنار نمی آیند و در زنان و مردان هم دیده می گردد. در میان مردان و زنان، تعداد افراد خودمحور با سن کاهش می یابد.

این مطالعه در مجله Nature Human Behavior منتشر گردیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شخصیت شما از کدام نوع است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شخصیت شما از کدام نوع است؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید